Hűtője A+-os? És az ingatlana?

2015.07.30. 16:50 - Építészet

 

Hűtője A+ -os? És az ingatlana? Elege van a pénztárca rablásból? Túlságosan megnövekedik a fűtési szezonban a számlája? Hogy miért? A választ az energetikai tanúsítvány adja meg. Ennek segítségével kap Ön egy képet, arról, hogy hogyan tud spórolni, hogy pénzét ne fölöslegesen kidobja ki az ablakon. 

 
Miért szükséges az energetikai tanúsítvány?
 
Az energetikai tanúsítvány, vagy energiatanúsítvány kiállítása Magyarországon 2012. jan.1-től kötelező értékűvé vált, nem csak az újonnan épült ingatlanoknál, hanem minden értékesítésre kerülő, vagy bérbeadó ingatlan esetén is. Fontos, hogy az épületek energiatanúsítvánnyal rendelkezzenek, mivel ez mutatja meg, hogy az ingatlan milyen szintű energiahatékonyság szempontjából.
Ennek elvégzését szabványok és sztenderd adatok segítik, a tanúsítványminőségi osztályokba sorolhatók A+-tól I-ig, ezt a számítások és a konkrét műszaki tényezők alapján készítik. A besorolás mérvadó az épület piaci értékénél, és fontos szerepe van az állami támogatásoknál, pályázatoknál.
A skála a legkedvezőbb „A+” kategóriától a legkedvezőtlenebb „I” kategóriáig terjed.  A „C” az a kategória, ami a mindenkori energetikai követelményszintnek éppen megfelelő épületet vagy lakást jelenti, egy újépítésű ingatlan esetében minimális követelménynek tervezendő és megvalósítandó.
 
 
Mire jó az energetikai tanúsítvány?
 
Az ingatlan megvásárlásánál, bérbeadásánál jó, ha a vevő ill. a bérlő ismeri az épület összesített energetikai jellemzőit, és tudatában lesz annak, hogy kell-e költeni az ingatlanra, és ha kell akkor mekkora összeget. 
Magyarországon az energiatanúsítvány bevezetésével a családi házakat egyre jobban energia hatékonyra szeretnék formálni. Ezzel nemcsak az emberek szemléletét akarják megváltoztatni, de a pénztárcáját is szeretnék kímélni. Az is fontos cél, hogy minél több megújuló energia használatára késztessék a lakosokat a házuk komfortosításánál és üzemeltetésénél is. Ezt többféle módszerrel lehet ösztönözni, például a környezetvédelmi szempontból kisebb kockázatú energiahordozók árának támogatásával, amely a közösség számára napjainkban nem alkalmazható megoldás, a másik egyszerű módszer, ha jogi szabályozással próbáljuk az épületek tulajdonosait a kívánatos irányba befolyásolni.
 
 Meddig érvényes a tanúsítvány?
 
Az energiatanúsítvány a kiállítás napjától 10 évig érvényes.
 
 Ki által, és hogyan készül a tanúsítvány?
 
A tanúsítást csak arra jogosult személy végezheti. Ilyenek a Magyar Mérnöki Kamara, vagy a Magyar Építész Kamara tagjai, mivel szakértői tapasztalatokhoz van kötve.
A tanúsító ki kell, hogy menjen a helyszínre, és a rendelkezésére álló tervdokumentáció alapján kezdi a munkáját, amelyben vizsgálja többek között az épület falazatát, nyílászáróit, és ezeknek a hőveszteségét. Az energiafogyasztó számlák alapján felméréseket végez, és elvégzi a számításokat, ennek alapján elkészíti az energia tanúsítványt.
Miben segíti az energetikai tanúsítvány ismerete a tulajdonost?
Nem mindegy, hogy az épületet használó milyen környezeti attitűddel rendelkezik, hogyan áll az energiahasználat kérdéseihez, mennyi pénze van a technikai fejlesztésekre, és egyáltalán hajlandó-e foglalkozni az épület energiagazdálkodásával. Nagy befolyásoló tényező az anyagi háttér, azok számára akik nem rendelkeznek elegendő kapacitással. Esetleges támogatásról is beszélhetünk, amit kiírt pályázatok során lehet megszerezni, az épület energiatudatos felújítása kapcsán. Társasházak esetén finanszírozni lehetőleg a megtakarításból kell, mert az energiatakarékosság mellett ez szolgálja a társadalmi-gazdasági energiahatékonyság javulását is egyben.
 
Cél, hogy az eredmények alapján kiderüljön világosan, hogy indokolt-e valamilyen beavatkozás, mekkora költséget érdemes ehhez maximálisan rendelni és egyáltalán hol a legnagyobb a veszteség, hol kell mihamarabb elkezdeni az épület takarékosabbá tételét.
A szakértő a tanúsítvány kiállítása mellett a megrendelő kérésére adhat épületkorszerűsítési tanácsokat, amellyel az épületet energetikai használat szempontjából későbbiekben, korszerűsítheti, felújíthatja, szerkezeti, gépészeti és elektromos téren is. Sokszor a napi energiahasználat és megtakarítás lehetősége szempontjából is fontos a szakértővel történő találkozás.
Számításoknál a tanúsító figyelembe veszi: az épület rendeltetését (lakás, mozi, színház, csarnok, ipari létesítmény, irodaház), az épületet határoló szerkezeteit (falak, födémek, homlokzati nyílászárók), az épület benapozását, az épületgépészeti, és az elektromos, vagyis a világítási rendszerek primer energiafogyasztási tényezők adatait.
 
Forrás: sajatlak.com

 

Hozzászólások