A jelzáloghiteles lakásokat ellenőrzik a bankok

2015.09.01. 16:40 - Hitel
 

Életünk szinte minden területére van egy-egy megfelelő szervnek engedélye, hogy kutakodjon, de lehet, arról nem is tud, hogy a hitellel vásárolt ingatlanát sem adhatja ki csak úgy.

A különböző bankoknak különböző szabályaik vannak azt az esetet tekintve, hogy a hitelezett illető kiadhatja-e ingatlanát.
 
A VÁLSÁG VÉGETÉRTÉVEL sokan vettek fel lakáshitelt, a befektetés reményében. Ami a jelenlegi albérlet árakat tekintve nem volt rossz döntés köszönhetően az Airbnbnek is. Ha utána számolunk, annak, mennyit is lehet így keresni ezzel, elég jól jártak, akik ebben gondolkodtak és vásároltak.

A bankok azonban már régóta szabályozzák az ezzel kapcsolatos  jelzáloghiteles szerződéseket. Természetesen ezt teljes mértékben azért a bankoknak is nehéz ellenőrizni, de  a  K&H azt mondta:

"időszakosan ellenőrzik a szerződéseket, és azt is, hogy ki lakik az ingatlanban."
 

Miért fontos ez mindegyik fél számára?
  • Bank: hivatalosan járhasson el

  • Tulajdonos: szabályosan kezelhesse, mind a bank, mind az albérlő felé intézendő kötelezettségeket.

  • Albérlő: tisztában legyen az egyes kockázatokkal még a szerződés megkötése előtt.

Ezzel elkerülhetőek, az olyan félreértések, perlekedések, amelyeket egyik vagy másik fél elszenvedhet. Ezért az albérlőnek bele kell egyeznie hogy:

amennyiben végrehajtásra kerül sor, a bérlő lemond bérlői jogairól.



Melyik bank, milyen szabályokat ír elő?

  • K&H-kiadható az ingatlan, de kizárólag a bank írásos engedélyével.

  • OTP-határozatlan idejű szerződésnél maximum 60 napos felmondási időt vehetnek fel a szerződésbe, illetve csak 60 napos határozott idejű szerződést köthetnek.

  • Erste-szintén szükség van a bank engedélyére, plusz közjegyző előtt el kell fogadnia a bérlőnek, hogy végrehajtás esetén lemond a bérleti jogáról.

  • FHB- előre be kell jelenteni és engedélyt kell kérni a banktól.


Nagyobb az ellenőrzés, ha az állam is benne van?
 
Az állami támogatásokat tartalmazó szerződésekben szigorúan előírt, hogy csak az lakhat az ingatlanban, aki a szerződést kötötte, ha kiderül, hogy nem így van, akkor a támogatást vissza kell fizetni.  Ezt ellenőrzik is.


Forrás: index.hu
Hozzászólások